Porady logopedyczne dla rodziców dzieci 3- letnich

Drogi Rodzicu!

Pamiętaj, że rozwój mowy nie przebiega u wszystkich dzieci jednakowo: u jednych szybciej innych wolniej lub nieharmonijnie. Dzieci uczęszczające do przedszkola nie stanowią grupy jednolitej pod względem rozowju mowy.

Wśród nich są takie, które:

• zaczęły mówić wcześniej i wymoa ich od samego początku była prawidłowa
  • zaczęły mówić pózniej (pierwsze wyrazy w wieku 2- 2,6 lat) ale wymawiają poprawnie poszczególne głoski
  • zaczęły mówić wcześnie, ale ich wymowa przez cały czas była zamazana, niewyrazna, z licznymi zniekształceniami głosek
  • zaczęły mówić pózno, a jednocześnie wymawiają wadliwe części lub nawet wszytskie głoski

Kiedy korzystać z pomocy logopedy?

Często nie uświadamiamy sobie tego, że nasze dziecko ma wadę wymowy; jesteśmy tak osłuchani z wymową dziecka, że nawet jeśli mowę ono zniekształca, to uważamy ją za normalną.

Niezwłocznie należy udać się do logopedy gdy:

• dziecko podczas artykulacji wysuwa język między zęby lub ociera nim o wargę (na każdym etapie rozwoju jest to wada, która nie wycofa się samoistnie)
  • zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy (nieprawidłowy zgryz, zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, rozszczep wargi lub podniebienia)
  • istnieją wątpliwości, że dziecko zle słyszy
  • dziecko pod koniec 3 roku życia nie wymawia którejkolwiek samogłoski: a, o, u, e, i, y
  • dziecko w wieku 3 lat mówi bardzo mało lub wcale (opózniony rozwój mowy)

Garść pomysłów wydawniczych:

• "Gimnastyka buzi na wesoło"- I. Rutkowska- Błachowiak; wyd. Bonami
  • "Przygody J ezyczka podróżniczka"- M. Bryla, A. Muszyńska; wyd. Impuls
  • "Czy moje dziecko mówi poprawnie-poradnik logopedyczny" (dla rodziców)- K. Wnukowska; wyd. Harmonia
  • "Gadające zwierzątka"- B. Sawczak, I. Spychała; wyd. Harmonia
  • "Język hop do góry- ćwiczenia logopedyczne dla dzieci"- E. Morkowska, K. Żmuda- Trzebiatowska; wyd. Harmonia